Tutoriál: hrajeme si s portréty v Gimpu

2012/01/02,

Instruktážní článek pro úpravu fotografií v editoru GIMP. Na myšlenku postupu mne přivedl fotograf Mike Shaw, který takto s oblibou portréty upravuje.

Dlouho jsem nemohl vybrat žádnou fotografii, na které bych postup předvedl. Nakonec padla volba na jednu z letního putování po Šumavě s Vaškem a Jirkou. Doufám, že mi to Jirka odpustí. Každopádně mu vy odpusťte ten výraz. Je to focené po třech dnech s batohy na zádech, po ránu, kdy byla docela zima.

1. Vybíráme fotografii

Na podobnou úpravu se hodí téměř jakákoliv fotka, kde máte obličej ve slušné velikosti rozumně zaostřený. Moje vypadala původně takto:

2. Ořez

Osvědčilo se mi hned zpočátku si fotku na hrubo oříznout. Jednak tím získám lepší představu o tom, jak by měla vypadat ve výsledku, ale hlavně čím menší fotografie, tím rychlejší jsou pak úpravy. Zvláště pokud už nemáte nejnovější stroj.

3. Převod do Č&B

Pokud chcete mít výsledek černobílý, není proč to oddalovat…

4. Překrýváme černou

V dalším kroku vytvoříme novou vrstvu, která nebude obsahovat nic jiného, než černou barvu.

5. Maska k černé vrstvě

K nové vrstvě vytvoříme ještě masku, díky které budeme části vrstvy schovávat. Masku nastavíme na úplné krytí.

6. Odkrýváme obličej

Nyní začneme do masky černou barvou pomocí štětce kreslit tak, aby se nám odkrýval obličej a vůbec části, které chceme mít zobrazené. Nemusíte si příliš dělat hlavu s přesností.

7. Rozmazáváme masku

Pomocí Gaussovského rozostření masku rozostříme. Poloměr závisí na rozlišení fotografie, je třeba si s tím chvíli hrát a laborovat.

8. Duplikujeme základ

Následně základní vrstvu zduplikujeme a u nové vrstvy nastavíme režim na "Násobení". Tím se nám fotografie jakoby ztmaví.

9. Maska k násobné vrstvě

K nové vrstvě opět vytvoříme ještě masku s úplným krytím. Znovu do masky malujeme černou barvou, tentokrát už ale pouze přes obličej. Opět si nemusíte nechávat záležet na přesnosti, raději si zachovejte odstup od kraje.

Tuto masku opět rozostřete. Poloměr rozostření dávám tak poloviční k tomu, kterým jsem rozostřoval černou vrstvu.

Pomocí této vrstvy vznikne silnější nasvícení obličeje a skrytí okrajových částí.

10. Hrajeme si s kontrastem

Podle vlastního cítění si můžeme pohrát s kontrastem a jasem v podstatě u všech vrstev.

11. Finální ořez

Ještě doladíme ořez a umístění a už jsme skoro u cíle.

12. Rámeček a finální úpravy

A tím jsme v podstatě hotovi. Ještě můžete provést finální úpravy - vyretušovat dámám vrásky, doladit celkový kontrast a jas, doostřit, přidat rámeček a je to…

Další podobné články:

kategorie „Nezařazeno“, Potůčky a potoky, Jak jsem zkoušel Nikona 1, Liberec, Novohradské hory, MS Holice 1977, Od Volešku, Pohledy z léta, Jak Praktica k Nikonu přišla, Tak jsem chtěl dát fotku na Facebook, The Dark Outdoors