LaTeX a dějepis, tip #1 — sázejte online

2015/05/23,

Že v LaTeXu sázejí matematici, fyzici, ajťáci a další verbež není zas tak překvapivé. A kdyby to s ním nebylo tak složité, možná by leccos nabídl i pro nás humanitně zaměřené. Tak si pojďme ukázat, že to zas tak složité není a že se spousta problémů, kvůli kterým si trháme vlasy, dá řešit elegantně.

Tip #1 - sázejte online

Rozběhat LaTeX na vlastním počítači není úplně jednoduchá záležitost, takže už to mnoho lidí odradí. Naštěstí, v době internetu, není problém najít služby, které vám dostatečný komfort nabídnou online. A pokud nepotřebujete kdovíco, tak často i úplně zdarma.

Po rychlém gůglení mi vypadly tyto dva weby:

Kdo má chuť zkoušet toho víc, na StackExchange je ucelenější přehled.

A jak může váš první dokument v LaTeXu vydat? Třeba takto.

Ještě pár poznámek, kterými si ušetříte pár začátečnických problémů:

  • nastavte si LaTeX Engine na XeLaTex. Bez složitého vysvětlování se vám pak budou správně zobrazovat české znaky. Většinou se dá tato volba najít někde v nastavení.
  • stáhněte si tahák (třeba tento). Málokdo si hned zapamatuje všechny příkazy, jak psát nadpisy, kurzívou apod. Naštěstí vám to usnadní i tlačítka ve většině editorů.
  • pokud nebudete vědet co a jak, může vám pomoci velmi dobře zpracovaná wiki stránka pro LaTeX.

Další podobné články:

kategorie „Latex - tipy a triky“, LaTeX a dějepis, tip #2 — bibliografie, LaTeX a dějepis, tip #6 — sledujeme změny, LaTeX a dějepis, tip #3 — citace podle ČČH (pořadí jmen), LaTeX a dějepis, tip #4 — citace podle ČČH (oddělovač jmen), LaTeX a dějepis, tip #5 — nedělitelné mezery, Jak vysázet akordy v TeXu