LaTeX a dějepis, tip #6 — sledujeme změny

2015/09/08,

Že v LaTeXu sázejí matematici, fyzici, ajťáci a další verbež není zas tak překvapivé. A kdyby to s ním nebylo tak složité, možná by leccos nabídl i pro nás humanitně zaměřené. Tak si pojďme ukázat, že to zas tak složité není a že se spousta problémů, kvůli kterým si trháme vlasy, dá řešit elegantně.

Tip #6 - sledujeme změny

Rozhodli jste se psát svou práci v Latexu a teď před sebou máte neřešitelný problém — váš vedoucí si stěžuje, že nevidí, co jste změnili oproti předchozí verzi a proč že to vlastně nemůžete psát ve Wordu, že tam to jde jednoduše.

K porovnávání dvou verzí TeX dokumentů slouží nástroj jménem latexdiff. Nejpohodlnějši je samozřejmě rozběhat si ho na vlastním počítači, ale pokud jste se pořád k lokální instalaci LaTeXu nerozhoupali a vytváříte práci online, nemusíte si zoufat. Jde to také díky stránce 3142.nl. 1 Tento nástroj se nachází již ve výchozí instalaci LaTeXu. Pokud ho tedy máte funkční, měli byste mít přístup i k němu.

Jak na to? Prvním důležitým krokem je vždy si uložit dokument v předcházející verzi. Server overleaf.com nabízí označovat si jednotlivé verze štítky, jde asi o nejjednodušší rešení. Druhým možným způsobem je si dokument vždy po odeslání uložit ve vlastním počítači. Existují samozřejmě i další možnosti, jak práci verzovat. Odvážnějším a počítačově zdatnějším vřele doporučuji git.

Máme tedy starší verzi dokumentu (označíme si ji jako verze A), ve které provedeme změny (verze B). Nyní chceme vygenerovat PDF, které by tyto změny zobrazilo.

Příkaz, i s mými oblíbenými parametry, je takovýto:

latexdiff -e utf8 -t CTRADITIONAL a.tex b.tex > c.tex

Parametr -e se stará o správné zpracování českých (a dalších obskurních) znaků. Druhý parametr -t nastavuje způsob zobrazení změn. Jaké jsou možnosti a jak se liší je popsáno v anglickém manuálu.

Jak vypadá výsledek, se můžete podívat zde.

Výsledné vygenerované PDF
  1. Ukázalo se, že odkazovaná stránka již bohužel nefunguje. Nezbývá tedy nic jiného, než latexdiff nainstalovat k sobě do počítače.

Další podobné články:

kategorie „Latex - tipy a triky“, LaTeX a dějepis, tip #2 — bibliografie, LaTeX a dějepis, tip #3 — citace podle ČČH (pořadí jmen), LaTeX a dějepis, tip #4 — citace podle ČČH (oddělovač jmen), LaTeX a dějepis, tip #5 — nedělitelné mezery, LaTeX a dějepis, tip #1 — sázejte online, Jak vysázet akordy v TeXu